Ponad 30 tys. ton ładunków przewiozły w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku Polskie Linie Lotnicze LOT – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. To więcej niż w pierwszym półroczu tuż przed pandemią. Wówczas narodowy przewoźnik znad Wisły obsłużył 29 tys. ton ładunków.
Plany PLL LOT na cały 2022 roku zakładają 55 tys. ton ładunków. "W okresie styczeń-czerwiec bieżącego roku, LOT przewiózł dokładnie 30 467,314 kg ładunków. W tym samym czasie w 2019 roku było to 29 258,619 kg ładunków" – przekazał narodowy przewoźnik.
PLL LOT transportują najwięcej general cargo, czyli wszystkich towarów, które nie wymagają specjalnych warunków transportu i przechowywania. "Skonsolidowane cargo to zbudowane z wielu mniejszych przesyłek jednostki ładunkowe. Obserwujemy dynamiczny wzrost ilości ładunków farmaceutycznych, a także zwiększenie udziału skonsolidowanego cargo w całkowitej sprzedaży LOT Cargo" – wyjaśnił narodowy przewoźnik.
Najlepsze wyniki osiągane są na rynkach azjatyckich, a konkretnie na rejsach do południowokoreńskiego Seulu, japońskiego Tokio, chińskiego Pekinu oraz do Mumbaju i Delhi w Indiach.
Ponad 93 lata na niebie, a my wciąż rośniemy! Zobaczcie sami, jak zmieniła się liczba pasażerów na naszym pokładzie, ilość przewiezionych towarów i ile kilometrów wspólnie przelecieliśmy!#flyLOT#PLLLOT#retroLOT Źródło: Wiadomości Gospodarcze, kwiecień 1932 r. pic.twitter.com/Foxpaq9Z53
— Polskie Linie Lotnicze LOT (@LOTPLAirlines) July 28, 2022
Tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano wzrost o 45,8 proc. przewozów lotniczych cargo z i do Polski w stosunku do ubiegłego roku i 45,7-proc. wzrost w stosunku do wartości uzyskanych sprzed trzech lat. Najwyższe wzrosty w porównaniu do 2021 roku odnotowano na kierunkach do Stanów Zjednoczonych (+2,615 tys. ton), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+1,526 tys. ton), a także Niemiec z 1,408 tys. ton na plusie.
"Analizując przewozy cargo pod względem lotnisk, największy tonaż w pierwszym kwartale 2022 roku przewieziono ponownie z i do Lotniska Chopina w Warszawie - 24,510 tys. ton, co stanowi 62 proc. całego cargo przewiezionego na pokładach samolotów w polskich portach lotniczych w tym okresie" - przekazał ULC. Polskie podium pod względem najwyższych wzrostów uzupełniły port lotniczy Rzeszów-Jasionka (4220 tys. ton) oraz Katowice Airport z 3128 tys. ton obsłużonych ładunków.
Jak podsumował ULC liczba operacji lotniczych cargo wzrosła o 23,7 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku i o 66,1 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2020 roku. Największy wzrost tego typu operacji odnotowano w górnośląskim porcie w Pyrzowicach.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.